اولین اعزام

بعد از پایان دوره آموزشی بلافاصله در تاریخ دهم شهریور شصت و پنج به اتفاق شهید هاشمی و مرحوم بابایی به جبهه اعزام شدیم و پس از سازماندهی ، شهید هاشمی از ما جدا  و به منطقه عمومی خرمشهر اعزام شدند و ما نیز به شهر تازه تصرف شده فاو اعزام شدیم.

اینکه از دوست عزیزم جدا شدم ناراحت ، ولی منطقه نظامی بود و قواعد خاص خودش را داشت و باید پذیرفت .

بعد از آزادی خرمشهر دشمن  هنوز در مناطق دیگری از خاک  میهن اسلامی حضور داشت .

صدام کسی نبود که بتوان به او اعتماد کرد و مثلا از راه مذاکره  و غیرو از خاک ما خارج شود و به حق خود قانع باشد .

لذا رزمندگان اسلام  در سال 64 طی عملیاتی بنام  والفجر هشت بندر فاو عراق را تصرف کردند .

عملیاتی محیر‌العقولی که شرح آن در این مقوله نمی گنجد.

به اتفاق مرحوم بابایی به خط پدافندی فاو و از آنجا در  سنگر های کمین حضور یافتیم .

کمین ، کانالی بود که بطرف خط دشمن از خط پدافندی خودی جدا می شد .

سنگرهای زیر زمینی واقع در  کانالی پر و پیج و خم  با سنگرهای متعددِ نگهبانی. تقریبا روی دژی واقع شده بود که اطراف آن را آب فرا گرفته بود.

هوای گرم و  شرجی  با حضور پشه و موش  صحرایی .سنگرها اغلب دو  ، سه نفره با ارتفاع حدود یک متر  که به عنوان محل استراحت استفاده می شد.

نماز را می بایست نشسته می خواندی.به علت کوچکی و ارتفاع کم سنگرها و کانال  ، امکان حضور افراد  قد بلند و هیکلی وجود نداشت.

نه اینکه نباشند ولی اکثرا ، هم تیپهایی ما بدرد این جور جاها می‌خوردند .خدا را شکر این هم نعمتی بود و موهبتی.

پنج سنگرنگهبانی ، یکی در راس کانال و دو سنگر دو تایی در امتداد  کانال

سنگرهای کمین معمولا خارج از دید دشمن ایجاد می‌شود مگر اینکه لو رفته باشد ضمن اینکه دشمن هم کمینی مقابل آن زده بود و بعضی وقتها از سنگر اولی که در راس کمین قرار داشت سر و صدای  عراقی ها می‌آمد و بچه ها را هدف  قرار می دادند.

یک روز یکی از بچه ها از همان سنگر مورد هدف خمپاره 60 قرار گرفت و از ناحیه بازو مجروح شد.

اولین مجروحی بود که تا حالا از نزدیک دیده بودم ، روی بازویش به اندازه یک قاشق ، درست مثل قاشقی که روی ظرف ماست برداشته باشند گود کرده بود.

بعدها مجروح های  بیشتری را ملاقات  کردم.

بعد از ده روز حضور در کمین به پشت خط در خود شهر فاو جهت استراحت چند روزه  و تجدید قوا مستقر شدیم

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها